Blog

Kim jest i ile zarabia czasowy manager?

interim manager
Interim management to nowoczesna forma zarządzania firmą, która już od wielu lat cieszy się dużą popularnością na rynkach zachodnich. Choć w Polsce usługi te są mniej znane to jednak prognozy dla branży są pozytywne. Średnio rynek ten rośnie rocznie o ok. 15 proc., a zawód interim managera nad Wisłą wykonuje już 1,5 tys. osób.

 

Kim jest interim manager?

Interim manager to doświadczony specjalista o jasno określonym profilu zawodowym, który nie jest związany etatowo z żadną firmą, a swoje wsparcie oferuje na zasadzie czasowego kontraktu. Czasowy manager jest bowiem zatrudniany do realizacji ściśle określonego zadania i osiągnięcia sprecyzowanych efektów. Po wykonaniu zadania interim manager rozstaje się z firmą, a rozliczenie jego pracy następuje na bazie osiągniętych efektów.

Innymi słowy interim manager to menadżer do zadań specjalnych, który jest dedykowany do rozwiązania konkretnego problemu biznesowego w firmie lub uzupełnienia brakujących kompetencji w zespole. Do przykładowych projektów, w których czasowy manager może wesprzeć organizację należą: restrukturyzacja firmy, fuzje i przejęcia (po ang. mergers & acquisitions), rozwój kanałów sprzedaży, poprawa płynności czy też obniżanie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.

Z ostatniego badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Interim Managers wynika, że polscy przedsiębiorcy najczęściej korzystają ze wsparcia interim managerów w takich obszarach jak: zarządzanie, strategia, sprzedaż, HR, finanse oraz kontrolling i administracja. Jeśli chodzi natomiast o branże, które już praktykują model interim managementu dominuje produkcja i przemysł maszynowy. Nieco rzadziej na taką formę współpracy decyduje się sektor IT i telekomunikacji, usług dla firm, handlu detalicznego czy usług finansowych.

Analitycy przewidują, że wraz ze wzrostem świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści płynących ze współpracy z interim managerem, branża ta powinna w kolejnych latach przeżywać prawdziwy rozkwit. A tym samym liczba menadżerów do zadań specjalnych w Polsce będzie rosnąć. Jednym z czynników zachęcających specjalistów do wykonywania zawodu są relatywnie wysokie zarobki.

Ile zarabia manager do zadań specjalnych?

Ciężko jednoznacznie wskazać, ile wynosi średnie wynagrodzenie interim managera, bo jest to w dużej mierze uzależnione od specyfiki projektu, jego długości czy też branży, w której działa firma, a także samego doświadczenia interima. Wg danych SIM średnie stawki czasowych managerów wynoszą 2000 – 2300 zł za dzień. Nie ma tu jednak reguły, a rozpiętość wynagrodzeń sięga od 750 zł do nawet 4300 zł dziennie[1].

Charakterystyczne jest, że na najwyższe stawki mogą liczyć interim managerowie specjalizujący się w obszarze operacji, produkcji, logistyki, HR i zarządzania. Jednak nie bez znaczenia pozostaje też fakt, w jakim celu organizacja zatrudniła czasowego menadżera. Firmy są bowiem skłonne zapłacić więcej, jeśli dotknęła ich niespodziewana przerwa, są w trakcie realizacji dużego kompleksowego projektu lub przechodzą zmiany w organizacji.

Co jednak warto podkreślić, mówiąc o zawodzie czasowego managera, zarobki w tej branży są zdecydowanie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie, na jakie specjaliści mogliby liczyć w ramach tradycyjnej formy zatrudnienia na etacie.

[1] Interim Management w Polsce, Stowarzyszenie Interim Managers, 2017. Dostęp: http://stowarzyszenieim.org/public/www/media/File/interim_annual_full_6_final.pdf

Autor: Wojciech Pomykała, Mastery of Management
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji. Akceptuję