Blog

Na czym polega zarządzanie tymczasowe?

zarzadzanie tymczasowe

Szybkość i efektywność w działaniu przedsiębiorstwa mają kluczowy wpływ na jego pozycję wśród konkurencji. Podobnie jest ze skutecznością restrukturyzacji czy wdrażania nowych strategii i rozwiązań, które mogą zostać zrealizowane z naszą pomocą w ramach zarządzania tymczasowego. Rozwiązanie to dedykujemy każdej firmie gotowej na pozytywne zmiany.

Czym jest zarządzanie tymczasowe?

Usługa zarządzania tymczasowego z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników, ze względu na swoją skuteczność i innowacyjne podejście do kierowania przedsiębiorstwem. Opiera się przede wszystkim na interim management, czyli czasowym oraz ukierunkowanym w kwestii celu i zakresu działaniu przedsiębiorstwa, które jest realizowane przez osobę fizyczną, zatrudnianą z zewnątrz. Interim managerem jest specjalista, którego najważniejszym zadaniem jest osiągnięcie wyznaczonych przez firmę celów.

Koncepcja zarządzenia czasowego opiera się na realizacji konkretnych oraz, co najważniejsze, braniu odpowiedzialności za efekty. Pierwszym etapem jest zapoznanie się z aktualnym działaniem przedsiębiorstwa oraz identyfikacja istniejących problemów. Po naszkicowaniu planu wprowadzania zmian, wraz z ustaleniem mierzalnych celów i zakresu działania, następuje ich implementacja, a ostatecznie obserwacja osiągniętych wyników. Zarządzanie tymczasowe to pełna satysfakcja klienta i osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Dla kogo przeznaczone jest zarządzanie tymczasowe?

Nowoczesny model biznesowy w postaci zarządzania czasowego stanowi skuteczny sposób na usprawnienie działania zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Współpracę tego typu warto podjąć w przypadku:

 • restrukturyzacji przedsiębiorstwa,
 • sytuacji kryzysowych w firmie,
 • chęci stworzenia nowej strategii rozwoju firmy,
 • potrzeby wdrożenia nowych struktur,
 • niezadowolenia z obecnych działań zarządu (po stronie Rady Nadzorczej lub Właścicieli),
 • chwilowego braku kandydata spełniającego wymagania na stanowisko zarządzające,
 • potrzeby realizacji złożonego projektu.

Zakres działania managerów zależny jest od specyfiki przedsiębiorstwa. Poprzez zarządzanie czasowe pracownicy otrzymują profesjonalne wsparcie wykwalifikowanych profesjonalistów, posiadających fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Proponowane rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku chęci poszerzenia działalności o nowe rynki.
Decyzja o wprowadzeniu zarządzania tymczasowego nie musi być zawsze podyktowana obecnością problemów w firmie i chęcią wdrożenia spektakularnych zmian. Bardzo często zaangażowanie specjalisty z zewnątrz pozwala na uzyskanie świeżego oraz obiektywnego obrazu działania przedsiębiorstwa. Rozwiązanie sprawdzi się więc także wtedy, gdy firma potencjalnie nie potrzebuje zmian, jednak po szczegółowej analizie może uzyskać korzyści w postaci wzrostu konkurencyjności i sprawniejszego funkcjonowania.

Dlaczego warto zdecydować się na zarządzanie czasowe?

Proponowana strategia kierowania przedsiębiorstwem to szereg korzyści, które czynią je wyjątkowo opłacalnym i efektywnym sposobem rozwiązywania problemów w firmie. Najważniejszymi zaletami wprowadzenia rozwiązania, jakim jest zarządzanie czasowe są:

 • ukierunkowanie na konkretny, jasno sprecyzowany cel,
 • ściśle określony czas na realizację zadań,
 • szybkie usprawnienie procesów biznesowych z udziałem specjalistów,
 • poprawa kondycji firmy,
 • wdrożenie nowych rozwiązań i standardów działania,
 • wykorzystanie sprawdzonych metod zarządzania,
 • satysfakcjonujące efekty współpracy.

Decydując się na współpracę z interim managerem, firma otrzymuje wsparcie wyszkolonych specjalistów, ukierunkowanych na działanie i doświadczonych w danym obszarze przedsiębiorstwa. Zarządzanie tymczasowe to także korzyści finansowe, wynikające z krótkiego okresu zatrudnienia managera oraz elastycznej formy współpracy (umowa B2B). Jeśli postawionym celem jest realizacja pojedynczego, krótkiego projektu, skorzystanie z zarządzania czasowego będzie bardziej opłacalne. Zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty na etat związane jest bowiem z wysokimi kosztami stałymi, generowanymi również po zakończeniu projektu, w czasie dalszej współpracy.
Podsumowując, wdrożenie zarządzania tymczasowego sprawdzi się w każdej firmie, niezależnie od jej stażu, zakresu działalności czy aktualnej kondycji. Dzięki interim managerom możliwe jest osiągnięcie nieporównywalnie lepszych i szybszych efektów restrukturyzacji firmy czy wprowadzania nowych strategii działania i poszerzania rynku. Rozwiązanie polecamy każdemu, kto oczekuje efektywnego działania firmy, skutecznej pomocy w realizacji wyznaczonych celów i satysfakcjonujących efektów współpracy.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji. Akceptuję