Blog

Opracowanie strategii rozwoju i nowej strategii biznesowej

opracowanie strategii rozwoju

Przestoje w produkcji, spadek obrotów czy wahania popytu to tylko niektóre z symptomów, mogących świadczyć o słabej kondycji firmy. Uporanie się z tymi oraz wieloma innymi problemami jest możliwe dzięki opracowaniu strategii rozwoju, którą dobieramy indywidualnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Spis treści:

 

Czym jest opracowanie strategii rozwoju i dlaczego jest ważne?

Trwała przewaga konkurencyjna oraz efektywne prosperowanie firmy zależą od wielu czynników, a w szczególności od planu działania, jaki został przyjęty przez osoby zarządzające. Bardzo często właściciele firm koncentrują się jedynie na bieżących sprawach, planując na przestrzeni tygodni lub miesięcy. Takie postępowanie zwykle nie wystarcza do utrzymania wysokiej pozycji na rynku i ciągłego osiągania satysfakcjonujących rezultatów. Aby skutecznie prowadzić biznes, konieczne jest opracowanie strategii rozwoju, która uwzględnia długofalowe zmiany oraz plany, mające kluczowy wpływ na osiągane wyniki. Jasna wizja, sprecyzowane cele i szczegółowo zaplanowana ścieżka prowadząca do realizacji zadań stanowią przepis na osiągnięcie sukcesu.
O opracowaniu strategii rozwoju warto pomyśleć nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale również wtedy, gdy kondycja firmy wydaje się prawidłowa. Do czynników i sytuacji skłaniających przedsiębiorców do wdrożenia nowych strategii najczęściej należą:

 

 • osłabienie dynamiki przychodów,
 • wejście na nowy rynek,
 • wprowadzanie nowych produktów lub usług do oferty,
 • konieczność podjęcia kluczowych decyzji inwestycyjnych,
 • przestój w produkcji lub dostawach,
 • inne zmiany w firmie, na przykład zmiany prawne.

Działania mające na celu opracowanie lub aktualizację istniejącej strategii rozwoju, mogą powinny być wykonywane profilaktycznie, aby sprawdzić, czy obecnie funkcjonujący system jest prawidłowy i nie wymaga korekty.

plan na strategię rozwoju

Na czym polega opracowanie strategii rozwoju?

Skuteczne opracowanie strategii rozwoju nie może obyć się bez wcześniejszego poznania firmy. Ważne będą jej cele, wyznawane wartości, hierarchia oraz dotychczasowy system zarządzania. Nowy sposób na rozwój przedsiębiorstwa stworzony jest na podstawie informacji dostarczonych nie tylko przez najważniejsze osoby w firmie, ale także pracowników, mających wpływ na codzienne i długofalowe efekty pracy przedsiębiorstwa. Analiza pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania i wybranie najkorzystniejszego toku postępowania. Kolejno przygotowywane są plany obejmujące krótkoterminowe i długoterminowe działania oraz zadania strategiczne. Wszystko te elementy tworzone są z uwzględnieniem aktualnych potrzeb firmy i celu, jaki pragnie osiągnąć. Po opracowaniu strategii rozwoju następuje jej wdrożenie i finalnie sprawdzenie jej efektów i skuteczności.

Typy strategii rozwoju

Przedsiębiorcy mają do wyboru zróżnicowane formy opracowania strategii rozwoju. W zależności od potrzeb oraz skali efektów, jakie można uzyskać, strategia może przyjmować między innymi formę:

 • szkolenia – kilkudniowa seria spotkań, polegają na przekazaniu niezbędnej wiedzy i narzędzi, gdzie przedsiębiorca wykorzystuje je później we własnym zakresie,
 • executive coachingu – kilkugodzinnym spotkaniu ze specjalistą, który przedstawi najważniejsze sposoby na poprawę kondycji firmy,
 • interim managementu – zarządzania tymczasowego, najbardziej zaawansowanej metody współpracy, z udziałem wyszkolonych specjalistów.

Forma współpracy przy opracowaniu strategii rozwoju wybierana jest na podstawie analizy firmy, jej potrzeb oraz aktualnych możliwości przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wdrożyć nową strategię biznesową do swojej firmy?

Wybierając rozwiązanie w postaci profesjonalnego opracowania strategii rozwoju, uzyskuje się wysokie szanse na poprawę kondycji firmy, skuteczności jej funkcjonowania i rozwiązania nawracających problemów, wynikających z krótkoterminowego i niedokładnie przemyślanego planowania. Dobierając formę współpracy do potrzeb przedsiębiorstwa, można osiągnąć satysfakcjonujące i przede wszystkim długofalowe efekty w postaci wysokiej pozycji firmy wśród konkurentów, zadowalających przychodów oraz sprawnej i szybkiej realizacji postawionych zadań. Spójna strategia pozwoli także na:

 

 • uniknięcie kosztownych pomyłek,
 • ochronę przed negatywnym wpływem zmieniających się trendów na rynku,
 • zwiększenie atrakcyjności przedsiębiorstwa,
 • koncentrację działań na kluczowych obszarach, mających wpływ na wysokość przychodów.

Proponowane przez nas opracowanie nowej strategii biznesowej oparte jest na współpracy doświadczonych specjalistów i przedsiębiorców, którym zależy na rozwoju firmy. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego problemu i obszaru działania firmy planujemy skutecznie i dokładnie, uwzględniając wszystkie czynniki mające wpływ na aktualną kondycję firmy.
Nowa, ulepszona strategia dla firmy to nieocenione korzyści dla każdego przedsiębiorcy, zarówno w czasie kryzysu, jak i poza nim. Drogą do sukcesu jest ciągły rozwój, uwzględniający długofalowe działania – współpraca z profesjonalistami pomoże znaleźć najkorzystniejszą, indywidualnie dopasowaną ścieżkę prowadzącą do wysokich zysków i stabilnej pozycji na rynku.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji. Akceptuję